Kary, które nie wnoszą niczego do życia dziecka

Wielu rodziców i dorosłych chętnie stosuje kary w stosunku do dzieci, żeby je ‘’czegoś nauczyć’’. Czasami są one brutalne i pozostawiają je z traumą na całe życie, a w najlepszym wypadku nie wpływają na nie na żadnej płaszczyźnie. 

Wielu rodziców i dorosłych chętnie stosuje kary w stosunku do dzieci, żeby je ‘’czegoś nauczyć’’. Czasami są one brutalne i pozostawiają je z traumą na całe życie, a w najlepszym wypadku nie wpływają na nie na żadnej płaszczyźnie. 

Kara nigdy nie jest dobrym sposobem na uświadomienie dziecka, że robi coś nie tak, bo uczy je, że najlepszą formą odpokutowania za winy jest przyjęcie na siebie ciosu zadanego przez inną osobę.

Przepisywanie po kilka razy jednego zdania

To jedna z ulubionych kar stosowanych przez nauczycieli. Przepisywanie w kółko tego samego zdania ma sens, kiedy dziecko uczy się ortografii i wyrabia u siebie nawyk stosowania odpowiednich znaków, ale nie w przypadku uświadomienia mu, że zrobiło coś źle. 

Po pierwsze taka kara nie wskazuje tak naprawdę, czemu dane zachowanie jest nieakceptowalne, po drugie nie pokazuje jego realnych skutków, a po trzecie dziecko pisze te zdania automatycznie, wyłączając się całkowicie, przez co po tygodniu nie będzie nawet pamiętało o tym, co zapisało. Taka kara jest nieskuteczna i marnuje tylko czas dziecka.

Kary cielesne

To nie do końca tak, że kary cielesne nie mają wpływu na życie dziecka, bo mają ogromny. Problem w tym, że przeważnie jest on zupełnie odwrotny do zamierzonego i pozostawiają po sobie niezliczoną ilość traum. Kary cielesne wychowują dziecko w przeczuciu, że przemoc jest najwyższym wyrazem miłości, nie są godne porządnego traktowania albo całe ich życie to jedno wielkie pasmo porażek. 

Jednocześnie nie uczą dzieci, żeby więcej czegoś nie robiły, bo tak nie wolno, ale straszą je i zmuszają do posłuszeństwa. Strach i ból to dwie rzeczy, na które nigdy nie będzie miejsca w wychowaniu porządnego i zdrowego człowieka.

Szlabany na Internet, telefon albo wychodzenie ze znajomymi

Szlabany to najgorsze kary, zaraz po tych cielesnych, które nie odnoszą absolutnie żadnego skutku. Dziecko pozbawione czegoś, co jest dla niego ważne, zaczyna uważać, że to osoba, która dany sprzęt lub prawo zabrała, jest tą złą. Rodzic rzadko tłumaczy wtedy, dlaczego konkretne zachowanie nie jest akceptowane, a jedynie stosują karę. Przez to dziecko uczy się, że rodzice stawiają głupie warunki i karzą według siebie. 

Nigdy nie zabieraj dziecku tego, co jest dla niego ważne, bo staniesz się jego wrogiem. Zamiast tego znajdź sposób na to, żeby dziecko odpracowało w jakiś sposób swoje zachowanie i miało ponownie ,,czystą kartę’’.

Total
0
Shares
Prev
Fotelik dziecięcy do auta

Fotelik dziecięcy do auta

Jeśli spodziewasz się dziecka, ważne jest, aby pomyśleć o odpowiednim foteliku

Next
Doceń kolorowanki!

Doceń kolorowanki!

Są dostępne w poczekalniach, niektórych sklepach, przedszkolach

You May Also Like