Jak wygląda rytm snu u noworodka?

Jak wygląda rytm snu u noworodka

Rytm snu u noworodka wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku osób dorosłych. Maluchy potrzebują snu, żeby dobrze się rozwijać. Nic wiec dziwnego, że noworodek na sen przeznacza od 16 do nawet 18 godzin dziennie. Wraz z biegiem czasu jednak się to zmienia, a drzemki dziecka w ciągu dnia robią się coraz krótsze. Dlatego też podpowiadamy, jak wygląda rytm sny u noworodka.

Rytm snu w pierwszych tygodniach życia dziecka

Istnieją dwie fazy snu – aktywną (REM) oraz spokojna (SEM). U dorosłych  fazy te przechodzą z jednej w drugą, co następuje płynnie. Oczywiście pod warunkiem, że sen nie zostanie przerwany. W przypadku noworodków zachodzi to jednak nieco inaczej – dzieci spędzają więcej czasu w fazie REM, co powoduje, że stają się one o wiele bardziej podatne na bodźce z zewnątrz. Dlatego też tak łatwo można je wybudzić. Co zrobić zatem, by dziecko się nie wybudziło po odłożeniu do łóżeczka? Najlepiej będzie zadbać o to, by w pokoju panował półmrok oraz cisza. Duże znaczenie ma również to, na jakiej powierzchni kładzie się dziecko do snu. Nie jest tajemnicą, że materace dla dorosłych różnią się, chociażby stopniem twardości. Dlatego też rekomenduje się stosowanie produktów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt, które tak jak materac Hevea Baby są dopasowane do potrzeb najmłodszych.

Długość snu niemowląt – ile niemowlę śpi w ciągu doby?

Długość snu zmienia się u dzieci w zależności od jego wieku. Może to wydawać się dziwne, aczkolwiek w przypadku niemowląt zmienia się to z tygodnia na tydzień.

Poranna drzemka dziecka – ok. 45 minut

Po 2 godzinach od przebudzenia się po nocy, noworodek powinien zasnąć ponownie. Zwykle ma to miejsce koło godziny 9:00-10:00 i trwa od 45 do 60 minut. Z czasem jednak drzemka staje się coraz krótsza, aż po 12-18 miesiąc życia, kiedy dziecko zamiast spać, zaczyna więcej gaworzyć. Ważne jest również to, by pamiętać, że rytm dnia dziecka stabilizuje się w ok. 6 tygodniu po narodzinach. Do tego czasu należy więc przyzwyczajać dziecko do porannej rutyny, jaką jest drzemka. Oznacza to więc, że nawet jeżeli dziecko obudziło się o 7:00, a dochodzi 9:00 i dalej nie chce spać – tak czy siak należy położyć dziecko do snu.

Drzemka południowa dziecka – ok. 120 minut

To najważniejsza drzemka, jaką dziecko odbędzie w ciągu dnia. Co więcej, jest ona najdłuższa i powinna trwać ok. 2 godzin. Zwykle ma ona miejsce pomiędzy godziną 12:00 a 14:00. Na wczesnych etapach życia (do 3 miesiąca) zwykle potrzebują one jednak więcej czasu, dlatego noworodkom często organizuje się również dodatkowe drzemki popołudniowe. Taka drzemka nie powinna jednak trwać dłużej niż 45 minut i powinna zakończyć się przed godziną 17:00. W przeciwnym razie dziecko może okazać się aktywne w nocy.

Z kolei po 6 miesiącach drzemka popołudniowa powinna się przesunąć i rozpoczynać ok. godziny 12:30-13:30. Wtedy dziecko z pewnością wybudzi się przed 17:00, co da mu możliwość zmęczenia się do wieczora. Ważne zmiany czekają dziecko po 12 miesiącu życia. To właśnie wtedy powinno się zrezygnować z porannej oraz drugiej popołudniowej drzemki. Maluch powinien spać już tylko 2 godziny w południe. Dzięki temu jednak będzie gotowy na to, by pójść spać już o godzinie 19:00. Natomiast po 18 miesiącu życia, czas drzemki zaczyna się powoli skracać do ok. 60-90 minut, po czym w wieku 3 lat może ona całkowicie zaniknąć.

Jak wprowadzić dziecko w rytm snu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że sen powinien stać się dla dziecka rutyną. Niezwykle pomocny w tym celu okazuje się trening snu, który przyzwyczaja malucha do drzemki o konkretnej godzinie. Dziecko powinno zasypiać w zaciemnionym pomieszczeniu, a najlepiej w pokoju, w którym przesypia również noce. Niezmiernie ważne jest również to, by dziecko spało w swoim łóżeczku, a nie na kanapie w salonie. Świetnie w tym celu sprawdzą się np. materace Hevea Junior, które dodatkowo powleczono dzianiną antymikrobiotyczną i antybakteryjną.

 

Total
0
Shares
Prev
Co kupić na dzień dziecka? Propozycje w różnych kategoriach cenowy

Co kupić na dzień dziecka? Propozycje w różnych kategoriach cenowy

Dzień dziecka to świetny pretekst, by podarować dzieciom nieco radości w postaci

Next
Na co zwrócić uwagę wybierając botki dziecięce?

Na co zwrócić uwagę wybierając botki dziecięce?

Rodzice chcą, aby ich dzieci były zawsze modne i było im w życiu komfortowo

You May Also Like