Jak dbać o skórę noworodka?

selective focus photography of baby holding wooden cube

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ nie jest jeszcze pod wieloma względami dojrzała i całkowicie ukształtowana. Naskórek u niemowlaka jest znacznie cieńszy i delikatniejszy niż u osób dorosłych, a przez kilka tygodni po urodzeniu pH skóry noworodka ma inny odczyn niż u starszych dzieci oraz dorosłych. Z tego powodu skóra noworodka potrzebuje szczególnej ochrony i pielęgnacji przy użyciu odpowiednich preparatów dostosowanych do jej wymagań. Jak dbać o skórę noworodka? Podpowiadamy.

Jak często kąpać noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice nierzadko zastanawiają się, jak często powinni kąpać noworodka. Otóż czynność taką można wykonywać codziennie, jednak w pierwszych dniach i tygodniach życia, jeśli opiekunowie szczególnie dbają o pielęgnacje skóry podczas każdej zmiany pieluszki, poprzez jej przemywanie i osuszanie, dziecko może być kąpane rzadziej. Jeżeli jednak już zaczyna samodzielnie się przemieszczać, jeść czy się pocić, wówczas codzienna kąpiel jest koniecznością. 

 

Pielęgnacja skóry noworodka podczas kąpieli może być realizowana przez zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Skórę niemowlęcia należy myć przy użyciu specjalnie dostosowanych do tego celu preparatów kosmetycznych, na przykład mydeł lub płynów. Skuteczny może być również emolient dla noworodka. Ważne jest, by takie preparaty nie zawierały substancji, które mogłyby zaburzać czynność ochronną skóry niemowlaka. Dlatego nie można go kąpać przy użyciu płynów i żeli przeznaczonych dla dorosłych. 

Jak pielęgnować skórę głowy noworodka?

Zazwyczaj noworodki nie mają włosów lub mają ich bardzo niewiele. Dlatego nie ma potrzeby używania specjalnych szamponów, a główkę dziecka można myć podczas kąpieli specjalnym mydłem, płynem lub emolientem. W sytuacji kiedy nie ma jednak potrzeby, aby myć główkę noworodka codziennie, wówczas wystarczy czynność taką przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu. Nawet jeżeli niemowlę urodziło się z bujną czupryną, wówczas również nie ma potrzeby wykorzystywania specjalnych szamponów, a jego główkę można myć żelami i mydłami czy emolientami przeznaczonymi dla noworodków.

 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry noworodka?

Pielęgnacja skóry noworodka obejmuje nie tylko czynności, które należy wykonać po kąpieli, ale również po zmianie pieluszki czy przed wyjściem na słońce. Często skóra dziecka po kąpieli w specjalnych emolientach jest już nawilżona i natłuszczona, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania osobnych preparatów. Jeżeli jednak niemowlę ma szczególnie suchą skórę, wówczas można nasmarować go na przykład oliwką lub specjalnym kremem. 

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry noworodka podczas zmiany pieluszki. Po zmianie pieluszki należy przemyć okolice intymne letnią wodą z dodatkiem środka myjącego i osuszyć wszelkie fałdki i zagłębienia. Jeżeli występują odparzenia, należy zastosować specjalny krem na odparzenia lub zasypkę. Przed każdym wyjściem na słońce, należy posmarować noworodka kremem z wysokim filtrem przeznaczonym dla niemowląt, aby ochronić go przed negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Maluch w Chorobie: Jak Pomóc Dziecku z Chorobami Układu Oddechowego – Inhalatory i Nebulizatory
nebulizatordladzieci

Maluch w Chorobie: Jak Pomóc Dziecku z Chorobami Układu Oddechowego – Inhalatory i Nebulizatory

Rodzicielstwo to nie tylko radość z osiągnięć swojego dziecka, ale także troska

Next
“Jak Wybrać Idealny Prezent? Przewodnik po Pomysłach na Prezent dla Dzieci w Każdym Wieku, od 2 do 18 lat”

“Jak Wybrać Idealny Prezent? Przewodnik po Pomysłach na Prezent dla Dzieci w Każdym Wieku, od 2 do 18 lat”

Szukanie odpowiedniego prezentu dla dziecka w określonym wieku może być trudne i

You May Also Like