“Nie tylko dla ludzi: odkryj, jak waleriana działa na kota”

Waleriana – bylina, która od wieków pomaga ludziom w walce z bezsennością, stanami lękowymi i stresem. Ten naturalny lek dobrze znamy, ale czy wiecie, że może być on także cennym sojusznikem w opiece nad naszymi czworonogami? W tym artykule poznacie, jak waleriana działa na kota i w jaki sposób może przyczynić się do poprawy jego samopoczucia.

Dlaczego waleriana ma takie działanie na koty?

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących tego, jak waleriana działa na kota, warto zrozumieć powód takiego działania. Otóż wszystko związane jest z substancjami, które występują w korzeniu tej rośliny. Najważniejszą z nich jest **aktinidyna** – związek o działaniu silnie drażniącym system nerwowy kotów. Innymi składnikami wpływającymi na reakcje kotów są także: olejki eteryczne, kwas izowalerianowy i kwas walerianowy.

W jaki sposób waleriana oddziałuje na naszych pupilów?

Teraz, gdy wiemy już, co kryje się w korzeniu waleriany, pora na odpowiedź na pytanie, jak waleriana działa na kota. Otóż, koty reagują na te substancje z korzenia waleriany w sposób o wiele silniejszy niż ludzie. Działanie waleriany na koty można opisać jako silnie euforyzujące i pobudzające. Mogą też zaznajeć stanu odprężenia po wprowadzeniu w kontakt z rośliną.

Warto dodać, że **nie wszystkie koty będą reagować na walerianę w ten sposób** – odsetek czworonogów, które wykazują tego typu działanie to około 50%.

Potencjalne korzyści dla kotów

Chociaż waleriana może wywołać zabawne reakcje u naszych czworonogów, warto zwrócić uwagę na potencjalne korzyści wynikające z jej działania. Waleriana może przede wszystkim pomóc kotom w:

redukcji stresu: koty są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w środowisku, a stres może powodować u nich różne problemy zdrowotne. Waleriana może przyczynić się do złagodzenia niepokoju i uspokojenia naszego kota;
przełamywaniu nieśmiałości: niektóre koty są bardzo nieśmiałe i trudno im się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Aromat waleriany może sprawić, że nasz pupil o wiele szybciej nabierze pewności siebie;
uleganiu bólowi: waleriana może także działać jako lek przeciwbólowy, co można wykorzystać np. po zabiegach weterynaryjnych, aby złagodzić ból u naszego pupila.

Bezpieczeństwo stosowania

Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie waleriany u kotów **powinno być umiarkowane i kontrolowane**. Nie należy przesadzać z ilością podanej waleriany oraz kontrolować czas ekspozycji kota na jej działanie.

W przypadku przekroczenia dawki lub zbyt długiego stosowania może dojść do wystąpienia objawów takich jak: nudności, biegunka, kłopoty z oddychaniem czy nadmierne wydzielanie śliny. W razie zaobserwowania u kota takich objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Sposoby podania waleriany

Podając walerianę naszemu kotu, możemy posłużyć się różnymi sposobami. Najpopularniejsze z nich to:

zabawki z walerianą: dostępne są specjalne zabawki dla kotów, w których znajduje się waleriana. W ten sposób możemy pozytywnie wpływać na samopoczucie naszego pupila, jednocześnie dostarczając mu zabawy;
kapsułki z walerianą: w specjalistycznych sklepach zoologicznych można kupić kapsułki z walerianą przeznaczone dla kotów. Zazwyczaj są to standardowe dawki, które nie powinny zaszkodzić naszemu zwierzakowi;
olejek eteryczny z waleriany: stosując olejek, pamiętajmy o jego silniej stężonym działaniu i konieczności roztworzenia go w nosicielu (np. wodzie) przed aplikacją.

Warto także pamiętać, by konsultować się z weterynarzem przed podaniem waleriany naszemu kotu, szczególnie jeśli istnieją jakieś wątpliwości co do jej bezpieczeństwa w przypadku danego pupila.

Wnioskując, waleriana może przynieść wiele korzyści dla naszych kotów, pomagając im w redukcji stresu, przełamywaniu nieśmiałości czy uśmierzaniu bólu. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dawkowaniu i konsultacji z weterynarzem, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie naszych czworonogów.

Na co trzeba zwracać uwagę, kiedy waleriana zagości w kocim świecie?

Znakomita większość kotów reaguje na walerianę z zainteresowaniem, skutkiem czego waleriana jest często używana w leczeniu objawów stresu u kotów. Actinidina, główny składnik tej rośliny, działa na naszych futrzaków jak naturalny środek uspokajający, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach generujących stres, jak chociażby podróż do weterynarza. Mimo niezaprzeczalnych zalet waleriany, wszyscy właściciele powinni podchodzić do tego leku z ostrożnością i umiarem. Zdecydowanie nie zaleca się długotrwałego podawania kotu waleriany i zawsze należy zwracać uwagę na dodatkowe składniki zawarte w produktach na jej bazie. Co więcej, kota, któremu podajemy tę roślinę, zawsze powinniśmy obserwować pod kątem ewentualnych skutków ubocznych. Pamiętajmy też, że każdy kot jest inny – jeden będzie szaleć na punkcie waleriany, a na innym może ona nie wywrzeć żadnego wrażenia. Więcej informacji na temat waleriany w kontekście kociego dobrobytu znajdziesz w naszym artykule.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
“Jakie niespodzianki przygotować? Pomysły na to, co kupić na pierwsze urodziny”

“Jakie niespodzianki przygotować? Pomysły na to, co kupić na pierwsze urodziny”

Kiedy maleństwo w rodzinie kończy swój pierwszy rok życia, to wyjątkowo istotne

Next
“Od Srebrnych Łyżeczek do Biżuterii: Pomysły na Prezenty, które Można Dać na Chrzest”

“Od Srebrnych Łyżeczek do Biżuterii: Pomysły na Prezenty, które Można Dać na Chrzest”

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny, pełne głęboko zakorzenionych

You May Also Like