Pierwszy komputer dla dziecka — na jaki się zdecydować?

komputer-dla-dziecka

Coraz młodsi użytkownicy korzystają ze smartfonów i komputerów. Sprzęt można wykorzystać nie tylko do zabawy i spędzania czasu, ale także do nauki i rozwijania zainteresowań. W którym momencie warto kupić pierwszy komputer?

Co to jest komputer i ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach wybór sprzętu komputerowego jest ogromny, pierwszy komputer dla dziecka w bardzo prostej i podstawowej wersji można kupić za nawet 1000-2000 zł. Wiele zależy od tego, czy ma to być sprzęt nowy, czy używany. Polecamy raczej to pierwsze, bo w sytuacji awarii możesz liczyć na gwarancję producenta czy serwis urządzenia. Jeśli kupisz używany model, nie masz też gwarancji, w jakim stanie są części.

Przed podjęciem decyzji zakupowej warto jednak dowiedzieć się, co to jest komputer, jak działa, jakie części są w środku i za co odpowiadają. Poszczególne parametry mają wpływ na wydajność pracy sprzętu oraz na cenę komputera. Pierwszy komputer dla dziecka nie musi być bardzo zaawansowany, bo małe dziecko prawdopodobnie i tak nie wykorzysta w pełni jego potencjału.

laptop-dla-dziecka

Lepiej skupić się na tym, aby był wygodny, dopasowany do wieku i potrzeb dziecka oraz bezpieczny. Na początek możesz szukać komputera z procesorem Intel Pentium czy AMD Athlon, wyposażonego w minimum 8 GB pamięci RAM, zwykły dysk SSD i zintegrowaną kartę graficzną.

Dopasuj wybór komputera do wieku i potrzeb dziecka

Im starsze jest dziecko, tym bardziej zaawansowanego komputera potrzebuje. Dla małych dzieci w wieku przedszkolnym czy ucznia nauczania początkowego komputer będzie służył głównie zabawie. Dziecko może na nim oglądać bajki czy grać w proste gry edukacyjne.

To ciekawy sposób, aby stopniowo oswajać dziecko z technologią i uczyć je, że nauka może być interesująca. Zwłaszcza że obecnie jest naprawdę mnóstwo ciekawych treści multimedialnych dla najmłodszych. Kiedyś komputery i smartfony nie były tak popularne i łatwo dostępne jak dzisiaj, więc wybór był znacznie gorszy.

Ustaw kontrolę rodzicielską

Możesz od razu wybrać nieco bardziej zaawansowany komputer, do którego dziecko z  czasem może dorosnąć. Uczniowie szkoły podstawowej często potrafią grać w niektóre gry czy samodzielnie korzystać z Internetu. W takim wypadku trzeba odpowiednio zabezpieczyć komputer i ograniczyć możliwość korzystania z narzędzi czy treści, które mogą nie być odpowiednie dla dziecka.

Ustaw tzw. kontrolę rodzicielską w Windows 10 możesz to zrobić poprzez stworzenie konta użytkownika rodzica z hasłem dostępu oraz konto dla dziecka z ograniczonym dostępem. Logując się do panelu zarządzania kontami rodziny, możesz wyłączyć możliwość przeglądania internetu, korzystania z konkretnych gier czy aplikacji, zablokować możliwość zakupów w grach i aplikacjach czy ustawić limity czasowe korzystania z komputera.

Laptop czy komputer stacjonarny?

Same parametry jak procesor czy RAM w przypadku pierwszego komputera dla dziecka nie są aż tak istotne. Warto jednak zastanowić się, czy ma to być wyłącznie komputer do użytku w domu, czy także do szkoły. Komputery stacjonarne to duży sprzęt zwykle oferujący lepsze parametry, łatwiejszy serwis czy większe możliwości modernizacji. Zajmują jednak sporo miejsca i potrzebne są dodatkowe sprzęty i akcesoria jak monitor, myszka, klawiatura czy kamerka internetowa do e-lekcji w szkole.

laptop-do-nauki

Laptop jest lżejszy i można spakować go do plecaka, zabrać do szkoły czy kolegi. Ma też zwykle gorsze parametry, co ma odzwierciedlenie choćby przy grach komputerowych. Jeśli twoje dziecko wyrasta na gamera i chcesz, aby rozwijało swoje zainteresowania, warto wybrać bardziej wydajny komputer stacjonarny albo laptop gamingowy. Takie sprzęty są jednak zwykle bardzo drogie, więc raczej jest to pomysł na dalsze lata, a nie na pierwszy komputer dla dziecka.

Na początku do nauki i oglądania bajek sprawdzi się prosty laptop, szukaj czegoś o wytrzymałej obudowie i niepodatnego na uszkodzenia mechaniczne. Zadbaj o odpowiednie ustawienia kontroli rodzicielskiej i ucz dziecko, że komputer może być równocześnie narzędziem do zabawy, jak i do nauki.

 

Artykuł sponsorowany

Total
0
Shares
Prev
Jak powinien być ubrany nowoczesny tata?
meska odziez w Answear

Jak powinien być ubrany nowoczesny tata?

Kiedyś to kobiety opiekowały się dziećmi i domem, a ojcowie zarabiali na

Next
Planujesz rodzinne wakacje nad morzem? Sprawdź miejscowości idealne na pobyt z dziećmi

Planujesz rodzinne wakacje nad morzem? Sprawdź miejscowości idealne na pobyt z dziećmi

Wybrzeże Bałtyku nie bez powodu należy do ulubionych miejsc letnich wypadów

You May Also Like